Lucescu'dan yeni sözleşmeye açık kapı!

A Milli Futbol Takımı'nın C Ligi'ne düşmesine rağmen çalışmaya devam etmeleri gerektiğini kaydeden Lucescu, "Başka bir şey söz konusu değil. Aynı grup ama Türkiye şampiyonasında yeni çıkacak genç arkadaşlar çıkarsa, onları da doğal olarak davet edeceğiz. Bu gruba dahil etmek için her maçı izliyoruz. Biz bu genç ekibi kurmaya Mart ayında başladık ve 6-7 aylık bir süreçte oynamaya başladık. Uluslar Ligi'nde çok zor bir gruptaydık. Rusya ve İsveç Dünya Kupası'ndan döndüler. İki ekip de 3 yıldır aynı ekip ve hoccayla devam ediyor. Bizim grup dışındaki hiçbirinde Dünya Kupasına giden takımlar yoktu. Bizim rakiplerimiz Dünya Kupası'nda üst turlara gittiler. Hırvatistan ve İngiltere'ye penaltılarla elendiler. Bizden daha tecrübeliydiler. Daha iyiydiler demek yerine daha tecrübeliydiler. Oynadığımız 4 maçta oyunun tamamını domine ettik. Biz sadece konsantrasyon durumundan dolayı o golleri yedik. Goller de attık. Milli Takıma gelen gençlerin hepsi sevdiği için buraya geliyorlar. Burası prestij meselesi. Burada bir kontrat yok. Sevdikleri için geliyorlar. Burada başarılı ollmak için geliyorlar. İyi bir takım kurduk. İyi ve birbirine seven arkadaşlardan oluşan bir takım oluşturduk." dedi.

"MİLLİ TAKIMIN BU SEVİYELERE GELMESİ BENİM HATAM DEĞİL"
"Milli takımın bu seviyelere gelmesi benim hatam değil." ifadelerini kullanan Rumen teknik adam, "Daha önce milli takımda oynayan Tolga cigerci, Ozan Tufan kendi takımında oynamıyor. Selçuk, Volkan Şen, Arda, Burak, Hakan Balta... Çok iyi oyuncular vardı ama kendi takımlarında oynamıyorlar artık. Çözüm bulmak zorundaydım. Gençleştirmeye gitmek zorundaydım. Kurduğum ekipten gruptan mutluyum. Son oynadığımız 4 maça baktığınızda harika şeyler yarattık. Konsantrasyon bozukluğundan oyunu 90 dakikaya dağıtamamdan kaynaklanan yenilgiler aldık. Şans güçlüden yana ama bu güç bize de gelecek." diye konuştu.

"TFF'ye sözleşme uzatılması talebinde bulunacak mı?" sorusuna ilk olarak direk yanıt vermek istemeyen Mircea Lucescu,

"Şimdilik profesyonel olarak baktığınızda kolay değil. Yeniden rekabetçi üst seviye oynayan bir grup kurmak istiyorum. Bunun için de zaman gerekiyor. Ukrayna gibi bir takımla oynayacağız. Ukrayna bu periyotta 8 tane oyuncusu vardı. Sadece ileri 3'lüsü Shakhtar Donetsk'ten değil. Shakhtar'ın ileri üçlüsü tamamen Brezilyalıydı. Shakhtar'dan milli takıma giden Ukraynalı futbolcular birçok kademede birlikte oynadılar. Bu şekilde yapmak lazım. İtalya'da ve Romanya'da aynı şekilde yaptım. Kurmak ve biraraya getirmek zaman istiyor. Oyuncuları bulup, onların uluslararası maçlardaki seviyelerini görmek lazım. Yerel liglerdeki seviyelerle uluslararası maçlardaki seviyeler aynı değil. Bunları kurmak ve rekabet etmek için çalışacağız. Şimdilik sadece yurt dışında oynayan oyuncularla ve bir kaç yerel ligdeki oyuncularla devam etmek durumundayım. Fenerbahçe'den 1-2, Galatasaray'dan 1-2, Beşiktaş'tan keza 1 futbolcu. Türkiye'den alabildiğimiz oyuncular bunlar. Burada çok zamanımız yok, işlemeye çalışıyoruz. Romanya bir karar aldı ve U21'de şampiyona kazandı. Liglerde U21'den çok oyuncu var. Kazanmaya alışmış, sürekli oynayıp mücadele etmeyi oyunculara işlemeye çalışıyorum. " ifadelerini kullandı.

"İSTİFA HABERLERİ ATMASYON"
NTV muhabiri Övünç Özdem'in, İsveç maçı sonrası Romanya basına yaptığı "istifa" açıklamalarının hatırlatması ve "Görevi bırakma durumu var mı? TFF ile nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?" sorusuna ise tecrübeli teknik adam, "Böyle bir deklarasyon yok. Atmasyon diyeceğim, yanlış bir haber. Böyle bir şey konuşmadım. Bu fikirlerimi de dışarıda paylaşmam. Böyle bir konuşma yok. Geleceğime ben karar veririm. Yararlı olamayacağıma inanırsam devam etmem. Şu an işime devam ediyorum. Bu işin iyi gideceğine inanıyorum." yanıtını vererek yeni bir sözleşmeye açık kapı bıraktı.